6 powodów, aby wybrać bawełnę organiczną

Pisaliśmy już o wyjątkowych właściwościach bawełny organicznej. Wystarczy też spojrzeć na naszą najnowszą kolekcję Spring Summer 2019 Chapter I, żeby od razu wiedzieć, że jesteśmy wielkimi fanami tego materiału. I uchylamy rąbka tajemnicy - w Chapter II nie będzie brakowało projektów z bawełny organicznej! Oprócz tego, że produkty z niej uszyte są bardzo lekkie, przewiewne i przyjemne dla skóry, wręcz wymarzone na lato, mamy ku temu jeszcze 6 innych powodów! Wybieramy bawełnę organiczna, bo…

1. … jest przyjazna środowisku!

Do uprawy bawełny organicznej nie używa się żadnych toksycznych substancji chemicznych, podczas gdy „konwencjonalna” bawełna wymaga użycia około 16% światowych środków owadobójczych i 7% pestycydów. Nie niszczy zatem gleby i ma mniejszy wpływ na zanieczyszczenie powietrze. W porównaniu z „tradycyjną” bawełną, do produkcji bawełny organicznej zużywa się 71% mniej wody i 62% mniej energii.

2. … jest bezpieczniejsza dla farmerów!

Ponieważ uprawa bawełny organicznej nie wymaga użycia toksycznych substancji, praca przy jej uprawach stanowi zdrowsze i bezpieczniejsze źródło utrzymania dla rolników i ich rodzin. Stwarza tym samym możliwość uprawiania także innych roślin uprawnych będących dodatkowym zarobkiem lub bezpośrednio źródłem pożywienia dla nich i ich rodzin


3. … jest sprzymierzeńcem w walce o wodę!

Zgodnie z prognozami, jeśli nie zmienimy sposobu gospodarowania wodą, do 2025 r. aż dwie trzecie ludności może zostać dotknięte problemem niedoboru wody. Bawełna organiczna w 80% nawadniana jest deszczem, co znacznie zmniejsza wykorzystanie lokalnych źródeł wody. Niestosowanie chemikaliów oznacza również, że woda używana do produkcji bawełny organicznej jest czystsza i bezpieczniejsza. Jest to tym istotniejsze, że bawełna jest często uprawiana na terenach ubogich w wodę, a do produkcji nieorganicznej bawełniana koszulki zużywa się aż 2700 litrów wody!

4. …bo ma wpływ na… nasze zdrowie!

I to nie tylko dlatego, że jest zdrowsza dla naszej skóry. Bawełna organiczna jest uprawiana z nasion bawełny organicznej. Olej z nasion bawełny jest stosowany do produkcji wielu produktów spożywczych, takich jak ciastka, chipsy i olej roślinny, a także jest podawany zwierzętom. Więc chociaż je zjadamy włókien bawełny, to jako produkt uboczny może być elementem naszej diety.

5. …bo zrównoważony rozwój jest wart jej ceny!

Wybierając produkty z bawełny organicznej stawiasz na ekologię. Wspierasz inwestowanie w w ochronę wody, czystsze powietrze, lepszą glebę i źródła utrzymania rolników. Nawet jeśli cena podkoszulka z tradycyjnej bawełny jest bardziej kusząca, to pamiętajmy, że nasza decyzja ma wpływ nie tylko na to, jak będziemy w niej wyglądali. I że wraz ze wzrostem popytu, uprawy bawełny organicznej będą co raz to bardziej popularne, dostępnych będzie więcej ich źródeł, co w konsekwencji będzie miało także pozytywny wpływ na jej cenę.

6. …bo każdy z nas może być zmianą, jaką chcemy widzieć w świecie!

To, jak dbamy o świat, o środowisko i o ludzi, jest kwestią naszego wyboru. A właściwie kwestią naszych codziennych wyborów, w tym tych konsumenckich. Wybranie produktów z bawełny organicznej jest częścią tego wyboru. W 2015 r. na całym świecie wyprodukowano 26 milionów ton metrycznych bawełny, w większości dla przemysłu odzieżowego. Bawełna organiczna stanowiła mniej niż 1% tej liczby. Ale każdy z nas może zmienić tę liczbę. I w 2019 może ona być większa. Każdy z nas! Każdy zakup jaki dokonujemy ma moc. Moc wpływania na marki, na producentów, na rynek, a nawet na życie rolników. Wykorzystajmy ją!

Źródło: http://aboutorganiccotton.org/references/

//carousel Nasze_Projekty_z_Bawełny_Organicznej filtr-material-bawelna-organicznawax