Historia naszych kolekcji: African Collection

Początki KOKOworld bardzo ściśle związane są z Afryką i dlatego kolekcja African zajmuje ważne miejsce nie tylko wśród naszych kolekcji, ale także w naszej historii i naszych sercach! Wszystko bowiem zaczęło się od Afryki i w Afryce!


To podczas podróży po Mali Agata Kurek, założycielka KOKOworld podjęła decyzję o założeniu KOKOworld i zakochała się w batikach - materiałach farbowanych woskiem oraz technikami tie die. To była miłość od pierwszego wejrzenia, nic więc dziwnego, że jakiś czas po tej podróży, kiedy KOKOworld już istniało, wybrała się ponownie do Afryki Zachodniej – do Senegalu i Gambii. Ta wyprawa z kolei zaowocowała kontaktem z naszym rękodzielnikiem w Dakarze – Abu. 


Przede wszystkim jednak Agata wróciła do Krakowa z plecakiem po brzegi wypchanym batikami o charakterystycznym wzorze, z których uszyłyśmy pierwsze sukienki Addis Abeba. A dla wszystkich klientek, które chciałyby batikowy wzór zestawić ze stonowaną góra mamy także spódnice Addis Abeba. W kolekcji Lato 2017 pojawiły się także batikowe spódnice Hibiskus oraz sukienki z seksowynym wycięciem dla plecach. Naszym najnowszym nabytkiem w tej kolekcji oprócz batikowych kopertówek, które tworzy dla nas rękodzielniczka z Wysp Zielonego Przylądka – Mircia, są także batikowe spódniczki dla dziewczynek!


Batikowe materiały farbowane metodą woskowania, która polega na pokrywaniu woskiem części tkaniny, która nie ma być zabarwiona, funkcjonują w Afryce pod ogólną nazwą „waxes”. Bogactwo ich wzorów jest wręcz oszałamiające! Jest wśród nich jednak jeden bardzo charakterystyczny wzór, który w Afryce Zachodniej nazywany jest tak, jak stolica Etiopii. Dlatego też nasze pierwsze afrykańskie sukienki nazwałyśmy Addis Abeba właśnie! Są one wyjątkowe nie tylko ze względu na materiał, a jakiego są uszyte, ale także powodu pracy, ile wymaga ich uszycie! Wzór dopasowywany jest ręcznie, co sprawia, że uszycie jednej sukienki zajmuje ponad 2 godziny! I zawsze z radością czekamy na batikowe dostawy, zwłaszcza że często materiały przyjeżdżają do nas w plecakach KOKOszek!


Z miłości do Afryki, ale też i do środowiska, wykorzystujemy niemalże każdy kawałek tych materiałów – recyklingujemy skrawki pozostałe po uszyciu sukienek i ozdabiamy nimi bluzki, sukienki a nawet nerki! Dzięki temu kolekcja African jest tak naprawdę matką także innych naszych kolekcji – Be My Valentine i Africa in Your Pocket! Co więcej, to dzięki batikowym muszkom spełniliśmy swoje wielkie marzenie i ruszyliśmy z kolekcją dla panów – KOKO for Men!

Do dziś jednak, mimo że do kolekcji African dołączyło wiele innych produktów, sukienki Addis Abeba zajmują wyjątkowe miejsce w naszych sercach i... w naszych szafach!