AfryKamera 2018: KOKOworld wspiera dobre kino!

Kochamy kino, a zwłaszcza te produkcje, które poruszają ważne aspekty społeczne czy kulturowe. Kochamy też festiwale filmowe. A tym, który jest zdecydowanie najbliżej naszych serc jest AfryKamera, któremu już od dawna kibicujemy. Ale w tym roku kibicujemy jeszcze mocniej! 

Kadr z filmu
Kadr z filmu "Ellen".

Festiwal "AfryKamera. film. muzyka życie" to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący afrykańską kinematografię. Od ponad dekady przybliża polskim widzom Afrykę widzianą oczami Afrykanów stawiając sobie za cel pokazanie osiągnięć filmowych oraz zaprezentowanie najważniejszych afrykańskich twórców. Oddając im głos, przy okazji pokazuje Afrykę taką, jakiej doświadczają na co dzień jej mieszkańcy – nie zniekształconą przez krzywe zwierciadło zachodniej mentalności. Dlatego całym sercem wspieramy tę inicjatywę i co więcej, co roku wyczekujemy okolic kwietnia, by dzięki AfryKamerze i obrazom podróżować ku Afryce.

XIII edycji AfryKamery patronuje hasło #BlackFilmsMatter, nawiązujące do zapoczątkowanego przez Afro-Amerykanów międzynarodowego ruchu społecznego zwalczającego dyskryminację i przemoc motywowaną rasowo. Wybór nie był przypadkowy. Festiwal bowiem porusza również aktualne kwestie społeczno-polityczne ważne zarówno dla Afryki, jak i dla całego świata. Stąd też tegoroczny program AfryKamery koncentruje się wokół zagadnień politycznych, społecznych i ekologicznych. Festiwal będzie się toczył w kilku miastach Polski – Warszawa (Kinoteka, 13-21 kwietnia), Kraków (Kino Pod Baranami,16-22 kwietnia), Wrocław (Dolnośląskie Centrum Filmowe 19-22 kwietnia), Poznań (Kino Muza, 14-19 kwietnia). Wybrane filmy można zobaczyć w kwietniu także w Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, w Koninie, Nowym Sączu, Częstochowie, Zamościu i Sosnowcu.

Kadr z filmu
Kadr z filmu "High Fantasy".

Wśród wybornej selekcji filmów znalazł się m.in. niezwykły film „Ellen” w reż. Daryne Joshua z Republiki Południowej Afryki. Scenariusz powstał na podstawie kontrowersyjnej i wzruszającej historii matki, która zabija własnego syna i zostaje uniewinniona. Ważnym tytułem z RPA jest również film „High Fantasy” w reż. Jenna Bass pokazywany podczas ostatniego Berlinale. Kręcony w konwencji found footage, oryginalny miks czarnej komedii z since-fiction. 


Jednym z zagadnień, na które w tym roku zwracają organizatorzy Festiwalu, jest ekologia. Szczególnie polecamy film dokumentalny „Dzięki za deszcz” w reż. Julia Dahr. Film opowiada o rolniku z Kenii, Kisilu, który przez pięć lat przy pomocy kamery dokumentuje swoje zmagania z uprawą trudnej ziemi oraz blok krótkich metraży z krajów portugalskojęzycznych – Tajemnicza Luzofonia, w których znalazł się między innymi nasz film „Biżuteria z rybich łusek”. Będzie można go zobaczyć w Krakowie 22 kwietnia o 20:45 i w Warszawie 16 kwietnia o 18:30.
Ponadto widzów z Krakowa zapraszamy na afryKamerową rozgrzewkę – 14 kwietnia o 17:00 w naszym autorskim sklepie przy ul. Starowiślnej pokażemy kongijski film w reżyserii  Adria Mones i Enric Bach. „Niedziela w Brazzaville” euforyczny, nakręcony z przymrużeniem oka, dokument udowadniający, że przy odpowiednim usposobieniu nawet w jednym najbiedniejszych krajów na świecie nie trzeba poddawać się szarości dnia codziennego.

Kadr z filmu
Kadr z filmu "Niedziela w Brazzaville".

AfryKamera to „film. Muzyka. Życie”. My dodajemy do tego od siebie także: moda. I 19 kwietnia na 19:00 zapraszamy do krakowskiego Kina Pod Baranami na pokaz mody!

Sztuka filmowa jest uniwersalnym medium, dzięki któremu zdarzenia i idee dotyczące jednych ludzi stają się częścią życia innych. Dlatego warto oglądać filmy z całego świata, my zaś wraz z
AfryKamerą polecamy szczególnie te z Afryki. Dlatego: do zobaczenia na sali kinowej!


Ps. Specjalnie na AfryKamerę wybraliśmy także nasze ulubione produkty z akcentem afrykańskim i stworzyliśmy kolekcję AfryKamera 2018.
//carousel AfryKamera_2018 @1576 @1622 @1624 @1782 #1561