Bambus - od cud trawy po KOKOubrania

Zapewne wielu z was słyszało o bambusie i jego wszechstronnym zastosowaniu. W naszej najnowszej kolekcji znajdziecie projekty uszyte z bambusowych tkanin i dlatego postanowiliśmy mu się przyjrzeć bliżej. 

Bambus – cud-roślina

Bambus, a właściwie trawa bambusowa to roślina jakich mało - rośnie szybko i nie wymaga chemikaliów. Do swojego rozwoju wymaga bardzo mało wody, minimalizuje emisję CO2 i wytwarza do 35% więcej tlenu niż podobne rośliny, a nawet może poprawić jakość gleby. To wszystko sprawia, że botanicznie sklasyfikowany jako trawa, a nie drzewo, bambus może być uważany za najbardziej „zrównoważony zasób” świata. Jest to najszybciej rosnąca trawa i może w ciągu zaledwie 24 godziny urosnąć o jard lub nawet więcej. Bambus szybko osiąga dojrzałość i jest gotowy do zbioru w ciągu około 4 lat od zasiania. Co więcej, nie wymaga ponownego sadzenia, ponieważ rozległa sieć korzeni nieustannie kiełkuje nowe pędy. Na świecie rośnie ponad 1000 gatunków bambusa. W Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, Afryce Południowej, Indiach, Azji Wschodniej, Japonii i na północy Australii można znaleźć dziko rosnące bambusy. Plantacje bambusa zajmują około 49 milionów akrów powierzchni świata i biorąc pod uwagę jak wszechstronne ma zastosowanie – od szczoteczek do zębów poprzez modę po meble, bambus wydaje się po prostu super-rośliną!


Od trawy po... sukienkę

O ile jeśli chodzi o bambus jako roślinę, nie ma nawet cienia wątpliwości, co do jego cudownych „zrównoważonych” właściwości. Natomiast bambus jako tkanina nie jest już tak łatwy do sklasyfikowania. Istnieją dwa sposoby przetwarzania bambusa tak, aby uzyskać z tej rośliny włókna, z których następnie wykonana zostanie tkanina: mechanicznie lub chemicznie. Mechaniczny sposób polega na zmiażdżeniu drzewiastych części bambusa, a następnie wykorzystaniu naturalnych enzymów po to, aby rozbić je na pulpę drzewną. Kolejnym zaś etapem jest „wyczesanie” naturalnych włókien i przerobienie ich w przędzę. Zasadniczo jest to ten sam ekologiczny proces, który stosuje się do produkcji tkanin z lnu lub konopi. Tak powstała tkanina nazywana jest czasem bambusowym lnem, ale skala jego produkcji jest mikroskopijna ze względu na jej czaso- i pracochłonność oraz kosztowność.

Włókno bambusowe może też być uzyskane za pomocą zabiegów chemicznych i w zależności od tego jakie substancje chemiczne się stosuje, proces jego powstawania może być mniej lub bardziej przyjazny środowisku. Na szczęście istnieje możliwość zaadaptowania procesu produkcji chemicznej, aby był ekologiczny, tak jak w przypadku produkcji lyocellu zwanego tenclem. Przy jego produkcji nie stosuje się wybielania, bardzo powszechnego przy powstawaniu wielu tkanin, na przykład bawełny. Dlatego też lyocellowe produkty nie zawierają chloru. W 2000 Unia Europejska uhonorowała takie procesy nagrodą „technologii zrównoważonego rozwoju”. Tak powstałe tkaniny bambusowe certyfikowane są przed OKEO-tex.  Środowisko jest dla nas priorytetem i dlatego sięgneliśmy po taki właśnie certyfikowany bambus, by mieć pewność, że materiał, z jakiego dla Was szyjemy jest przyjazny środowisku.


Wyjątkowe właściwości tkaniny bambusowej

Tkaniny bambusowe podbijają serca i szafy świadomych ekologicznie projektantów i konsumentów, a powodów dlaczego tak się dzieje jest całe mnóstwo!

  • Odzież z bambusa jest w 100% biodegradowalna i może się całkowicie rozłożyć w glebie dzięki mikroorganizmom i światłu słonecznemu. 
  • Gładka i okrągła struktura włókien bambusa sprawia, że odzież z nich uszyta jest miękka, nie drażni nawet wrażliwej skóry i jest hipoalergiczna.
  • Struktura włókien bambusowych sprawia także, że tkaniny bambusowe są bardziej oddychające i termoregulujące niż bawełna, konopie, wełna lub tkaniny syntetyczne.
  • Bambus jest bardzo hydroskopijny i odprowadza wodę z ciała 3 do 4 razy szybciej niż bawełna. W ciepłą, wilgotną pogodę bambusowe ubrania pomagają utrzymać suchość, chłodzą zapewniając komfort i wygodę oraz nie przyklejają się do skóry.
  • Tkanina bambusowa ma naturalny połysk i układa się równie zmysłowo jak jedwab, ale jest tańsza i trwalsza.
  • Bambus jako roślina ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Naukowcy nie są zgodni, na ile te wyjątkowe właściwości zostają zachowane w przypadku tkanin bambusowych, ale pewne jest, iż nie sprzyjają rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów, przez co odzież z bambusa jest bardziej higieniczna i dłużej zachowuje ładnych zapach.
  • Ubrania bambusowe są łatwe w utrzymaniu – można je prać w pralce i potraktować suszarką.
  • Odzież z bambusa mniej się gniecie niż ta wykonana z bawełny, ale jeśli wymaga prasowania, to może być prasowana w niższej temperaturze niż bawełna.
  • Włókna bambusowe pochłaniają barwniki szybciej i dokładniej niż bawełna, a nawet modal czy wiskoza i dlatego kolory bambusowych ubrań są bardziej intensywne.


//carousel Zobacz_nasze_bambusowe_produkty filtr-material-bambus