Dzień Kobiet - podróż w czasie i przestrzeni

Przyznamy się, że najczęściej dość sceptycznie podchodzimy do różnych „dni”, ale dla Dnia Kobiet robimy mały wyjątek. Przede wszystkim dlatego, że jeśli spojrzymy na karty historii, to przypomina nam przede wszystkim o tym, jaką drogę kobiety przeszły, aby znaleźć się w miejscu, w którym są. Zwłaszcza, że jego początki związane są z przemysłem odzieżowym!

Dlatego dziś, w tym wyjątkowym dniu zapraszamy Was nie tylko w podróż na 4 krańce, skąd przybyły dla Was i dla nas życzenia dla kobiet od kobiet. Zapraszamy Was także do podróży w czasie, aby spojrzeć jakie są korzenia obchodzonego na całym świecie Dnia Kobiet.

1909 Pierwszy Dzień Kobiet odbył się 28 lutego w Stanach Zjednoczonych. Socjalistyczna Partia Ameryki wyznaczyła ten dzień dla upamiętnienia strajku robotników odzieżowych w Nowym Jorku, gdzie kobiety protestowały przeciwko niegodziwym warunkom pracy.

1910 Międzynarodowa Konferencja Socjalistyczna, która odbyła się w Kopenhadze, postanowiła ustanowić, bez żadnej konkretnej daty, Międzynarodowy Dzień Kobiet, dla uczczenia ruchu na rzecz praw kobiet i budowania poparcia dla uzyskania powszechnego prawa wyborczego dla kobiet. Wniosek został przyjęty jednogłośnie przez konferencję ponad 100 kobiet z 17 krajów.

19 marca 1911 W następstwie inicjatywy kopenhaskiej Międzynarodowy Dzień Kobiet po raz pierwszy był obchodzony w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Był okazją do podniesienia takich kwestii jak prawo kobiet do głosowania i sprawowania urzędu publicznego. Domagano się także przyznania dostępu kształcenia zawodowego i położenia kresu dyskryminacji w miejscu pracy.

1913-1914 Międzynarodowy Dzień Kobiet stał się mechanizmem protestu podczas I wojny światowej. W Rosji kobiety zaczęły obchodziły Międzynarodowy Dzień Kobiet w ostatnią niedzielę lutego. W wielu miejscach w Europie, w okolicach 8 marca, kobiety organizowały wiece, protestując przeciwko wojnie.

1917 Kobiety w Rosji ponownie protestują przeciwko wojnie pod hasłem "Chleb i pokój" w ostatnią niedzielę lutego (która przypadła 8 marca w kalendarzu gregoriańskim). Cztery dni później, car abdykował, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawo do głosowania.

1975 ONZ ustanawia 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet.

Dlatego tak ważne wydaje nam się, aby mimo wszystko, 8 marca choć na chwilę zatrzymać się i spojrzeć wstecz. A potem nabrać powietrza i odważnie ruszyć do przodu! Przeszłyśmy długą drogę, ale wiele pozostaje jeszcze do zrobienia. Niech takie dni, jak dziś dodają nam odwagi, by kontynuować walkę o zmianę świata na lepszy!

A jak obchodzi się Dzień Kobiet w innych kulturach świata? Nam nie trzeba przypominac, że 8 marca jest w Polsce i wielu innych krajach Dniem Kobiet. W większości krajów na świecie dzień ten obchodzi się podobnie. Mężczyźni wręczają swoim matkom,córkom,żonom, partnerkom czy koleżankom - słodkości, podarunki, bukiety kwiatów. Natomiast są miejsca na świecie, gdzie celebruje się to świeto nieco inaczej! 

Co z krajem takim jak na przykład Japonia, który nie obchodzi tego święta? No właśnie, czy to oznacza, że płeć piękna jest całkowicie pomijana? Ależ nie, w Kraju Kwitnącej Wiśni obchodzi się 3 marca święto dziewczynek! Tego dnia Ambasada Japonii co roku organizuje spotkanie dla kobiet i mężczyzn, poświęcone właśnie kobietom w sztuce, literaturze i społeczeństwie Japonii.

W Portugalii i na Cabo Verde natomiast kobiety spędzają ten dzień we własnym gronie, organizując tzw. babskie spotkania - wspólne przyjęcia, obiady, kolacje, na które wstęp mają wyłącznie panie!

A wiecie, kiedy wypada święto Dnia Kobiet w Tajlandii? W środku lata! A dokładnie 1 sierpnia jest obchodzony Dzień Kobiet w Tajlandii. Ciekawe prawda? W tym kraju tajskie uroczystości z okazji tego święta, zawsze mają się motyw przewodni. A każda odbywająca się impreza tego dnia, dedykowana jest ku czci Królowej Sirikit.

Zobaczcie, czego Wam życzą KOKOszki z 4 zakątków świata:
KOKOworld w większości tworzą kobiety, jesteśmy grupą bardzo różnych od siebie osób, o odmiennych temperamentach, zainteresowaniach, jesteśmy mamami, studentkami czy właścicielkami własnych firm. Wiele nas różni, ale uwielbiamy ze sobą współpracować, wymieniać się pomysłami, wspierać się nawzajem nie tylko w pracy, ale i poza nią. Kobieca energia, kreatywność i sposób patrzenia na wiele spraw ukształtowało naszą markę i sprawiło, że jesteśmy dzisiaj w tak fantastycznym miejscu. Co więcej, większość naszych klientek to także kobiety - tym bardziej ten dzień ma dla nas kapitalne znaczenie. Dziękujemy, że kibicujecie nam na każdym kroku, popychacie do przodu i jesteście nam nieustająco życzliwe. Życzymy sobie i Wam żebyśmy już zawsze miały wokół siebie tak wspaniałą kobiecą grupę wsparcia, wszystkiego najlepszego dla KOKOszek z całego świata! - życzy Julia prosto z USA!Kobiety, życzę Wam inspirujących podróży i znalezienia tego swojego, wyjątkowego miejsca! życzy Natalia z PortugaliiNie bój się podążać własną drogą, szczególnie jeśli jest niepopularna lub wielu Ci ją odradza. W głębi duszy to Ty sama wiesz i czujesz, co chcesz robić w życiu i co czyni Cię szczęśliwą, życzy Kamila z Tajlandii!Kobiety, bądźcie wojowniczkami, bądźcie królowymi, działajcie z pasją, działajcie z determinacją. I nie zapominajcie, to dzięki nam ten świat się kręci, życzy Mircia z Cabo Verde!

Źródło: ONZ