Materiał ReTex - od butelek PET po bomberkę

Zatrzymaj się na chwilę. I rozejrzyj dookoła. Jak wiele rzeczy z plastiku otacza cię w życiu codziennym? Właśnie, plastik jest wszędzie. Tym bardziej miło nam poinformować, że do ekologicznej walki z plastikiem przystąpiliśmy i my. I to w modnym stylu!

Niewątpliwie plastik ułatwia nam życie, ale jednocześnie stanowi duże zagrożenie dla naszego środowiska naturalnego. Bowiem kiedy przedmioty z plastiku przestają nam służyć, stają się nie lada wyzwaniem. Czy wiedziałeś, że potrzeba aż 450 lat, aby rozłożyła się plastikowa butelka? A na domiar złego to one są jednym z większych zagrożeń – ich żywot użytkowy jest niezwykle krótki, a niestety wiele napojów, począwszy od wody mineralnej po inne, dostępnych jest właśnie w plastikowych butelkach. Tym bardziej miło nam poinformować, że do walki z plastikiem przystąpiliśmy i my. I to w modnym stylu! W najnowszej kolekcji mamy bowiem dla Was produkty wykonane z materiału, który powstał między innymi z włókiem z przetworzonych butelek PET!

Od butelki po bomberkę

Jak to się dzieje, że można ubrać się w „butelkową bomberkę”? Cały proces opiera się o przetworzeniu plastiku na włókna. W pierwszej kolejności butelki są segregowane, myte, suszone i przy pomocy wytłaczarki zgniatane tak, aby uzyskać z nich plastikowe płatki. Te z kolei podane zostają obróbce mechanicznej, dzięki której powstają z nich poliesterowe włókna, które z wyglądu przypominają wełnę. Co istotne, to ich powstania zużywa się około 80% mniej energii i 90% mniej wody niż do wytworzenia poliestru bezpośrednio z oleju. Przezroczyste butelki dadzą w rezultacie białe włókna, zaś kolorowe – kolorowe, w zależności od barwy butelki. Następnie włókna są wyrównywane i przetwarzane na przędzę. Przędza z kolei zostaje wpleciona w tkaninę dopełniając tym samym drogę plastiku „od butelki po ubranie”.

Modnie, bo ekologicznie

Ale oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy ekologicznego materiału nie podali Wam we właściwy nam sposób. Dlatego też zdradzimy, że oprócz tego, że znajdziecie w najnowszej kolekcji projekty wykonane z reTexu - materiału powstałego z włókien przetworzonych butelek PET, to możecie się spodziewać, że przyozdobiliśmy je wyjątkowymi, kolorowymi printami zaprojektowanymi przez Dawida Polonego. Już teraz uchylamy rąbka tajemnicy i przedstawiamy bomberkę Broken Flowers!

Fair to people, fair to environment!

Źródło: IflscienceThe Guardian