Mega mendung - nasz nowy batik!

Nasza fascynacja batikiem sprawia, że nie ustajemy w poszukiwaniu nowych wzorów. I to właśnie dzieki temu mamy przyjemność przedstawić Wam nasz nowy nabytek w batikowej rodzinie! 

Batik to jedna z najstarszych technik farbowania tkanin polegająca na nakładaniu wosku na tkaninę i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niepokryte warstwą wosku. Istnieją różne metody woskowania, tak samo jak są tysiące batikowych wzorów. Te tradycyjne są ściśle związane z ważnymi festiwalami i ceremoniami religijnymi. Niegdyś uważano nawet, że niektóre tkaniny mają magiczne moce, niektóre też zastrzeżone były dla określonych grup osób, inne są ściśle związane z danym regionem geograficznym.


Nasz najnowszy batik mega mendung pochodzi z zachodniej części wyspy Java, z okolic Cirebon, i tak tez nazwaliśmy sukienkę, jaką z niego uszyliśmy. Jest jednym z tych wzorów, które powstały pod wpływem chińskiej kultury. Jego historia sięga do wieku XVI, kiedy to Sunan Gunung Jati poślubił chińską królową Tien Ong. Wraz z tym mariażem, do Cirebon przywędrowała też chińska sztuka - ceramika, talerze i tkaniny. Wiele z nich ozdobionych było własnie kształtami chmur, które miały nie tylko znaczenei dekoracyjne.

W taoizmie forma chmur symbolizuje świat, wolność, znaczenie i wielkość Stwórcy. Zainspirowało to lokalnych rękodzielników, którzy zaczęli wykorzystywać wzór podczas barwienia tkanin. Tak powstał batik mega mendung. „Mega" oznacza chmurę, a "Mendung" pochmurny, w znaczeniu nieba, które zanosi się na deszcz. Batik mega mendung, to swojego rodzaju hołd składany Stwórcy, który zsyła na ziemię deszcz, zapewniając jej urodzaj i życie. Indonezyjski wzór różni się jednak od tego z Chin. 

Chiński mega mendung złożony jest z kropek bądź chmur o okrągłych kształtach, podczas gdy w indonezyjskim, chmury mają kształt owalny lub spiczasty i są zawsze ułożone w poziomie, w odróżnieniu od podobnego wzoru wadasan, gdzie są poziome. Początkowo mega mendung występował w barwach czerwono-niebieskich, mających symbolizować męskość i siłę sprawczą człowieka. Niebieski dodatkowo kojarzył się z niebem, spokojem i wodą, dzięki której istnieje życie na ziemi. Te dwie barwy połączone miały także odzwierciedlać atmosferę panującą w społeczności nadbrzeżnej, która jest prostolinijna, otwarta i egalitarna.

Dziś jednak można spotkac mega mendug w wielu wersjach kolorystycznych. Niezleżnie od barw jakie przybierze, zawsze robi wrażenie, prawda?