Merino nadal robi furorę!

Kilka sezonów temu pojawiły się w KOKOworld pierwsze produkty z wełny merynosów. Były nim sweter i komin Merino Wool. Zapewne tym, co na na pierwszy rzut oka przykuwało wzrok, były ich wyjątkowe, etniczne wzory. Ale jesteśmy przekonani, że tym, co naprawdę skradło Wasze serca i sprawiło, że wszystkie swetry i kominy znalazły swoje właścicielki, które z nic nie chcą się z nimi rozstawać, to materiał, z jakiego są wykonane. Dlatego i w kolekcji jesień/zima 2017 nie mogło zabraknąć merynoskich propozycji. 

Tym razem zaprojektowaliśmy dla Was czapki, kominy i rękawki w różnych kolorach – królewski Azul, słodki Marsala, orzechowy Madera, szlachetny Steel i ognisty Ruby. Już pisaliśmy o tym, dlaczego wełna merynosów jest tak wyjątkowa. Ale przypomnijmy jeszcze raz, dlaczego warto wybrać produkty Merino i rozwińmy temat cudownych właściwości wełny merynosów!

Naturalna

Wszystko co naturalne zawsze jest lepsze od syntetycznego! A nasza wełna pochodzi od żyjących w Australii owiec, żywiących się tamtejszą wodą, trawą i korzystających z australijskiego słońca i czystego powietrza.

Biodegradowalna

Niepotrzebne włókna wełny rozkładają się w ciągu kilku lat by do gleby mogły powrócić ich wartościowe składniki.

Odnawialna 

Australijskie owce każdego roku produkują nową wełnę, co sprawia, że jest włókna są całkowicie odnawialne!
Dobra dla zdrowia

Badania pokazują, że włókna wełny mają właściwości korzystne dla zdrowia i środowiska. Oprócz tego, że są naturalne, odnawialne i biodegradowalne, są sprzymierzeńcem osób cierpiących na różne dolegliwości skóry. I rzucają wyzwanie wszystkim tym, którzy twierdzą, że wełna „gryzie”.

Instytut Dermatologii w Queensland (QID) w Australii od lat bada rolę wełny merynosów jako elementu kuracji osób z przewlekłymi chorobami skóry.

Badania przeprowadzone w 2012 pokazały, że noszenie odpowiednich produktów z wełny merynosów nie tylko nie podrażni skóry, ale dodatkowo przyniesie ulgę osobom zmagającymi się z atopową skórą.

Miękka i delikatna 

Włókna wełny merynosów są niezwykle cienkie, co sprawia, że są jeszcze bardziej elastyczniejsze od włókien tradycyjnej wełny. To sprawia, że jest ona niezwykle miękka i luksusowo delikatna dla skóry!Elastyczna 

Elastyczność produktów Merino sprawia, że „ruszają się” one razem ze swoim użytkownikiem, powracając do swojego pierwotnego kształtu. Dlatego wełna merynosów idealnie nadaje się do zadań specjalnych!

Oddychająca 

Włókna wełny merynosów mogą pochłaniać wilgoć by wyparować ją następnie do powietrza. Dzięki temy ubrania Merino mają właściwości oddychające, a osoby je noszące są mniej narażone na pocenie się.

Ciepło-zimno 

W przeciwieństwie do włókien syntetycznych, wełna merynosów ma aktywne włókna, które reagują na zmiany temperatury ciała. Dzięki temu dają ciepło, kiedy jest zimno i zapewniają przyjemny chłód, kiedy jest gorąco.

Nie elektryzuje się 

Zdolność pochłaniania wilgoci sprawia, że produkty Merino się nie elektryzują, dzięki czemu współpracują z ciałem ładnie się na nim układając i przyciągając mniej kurzu.

Łatwa w pielęgnacji

Produkty z wełny merynosów nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Można je prać ręcznie, a zdecydowaną większość z nich także w pralce w trybie delikatnym.Nie marszczy się 

Pod mikroskopem, każde włókno wełny merynosów wygląda jak sprężyna, która powraca do swojego kształtu po zgięciu. To także oznacza, że produkty z Merino nie marszczą się.

Odporna na zapach

W przeciwieństwie do włókien syntetycznych, włókna wełny merynosów absorbują wilgoć, co oznacza wpływanie na mniejszą potliwość ciała. Wełna ta potrafi nawet absorbować molekuły zapachu potu, które uwalniane są jedynie podczas prania.

Odporna na ogień 

Obojętna chemicznie struktura wełny sprawia, że jest z natury ognioodporna. Trudniej jest ją podpalić. Tak jak bawełna zajmuje się w temperaturze 255°C, dla wełny ta temperatura musi osiągnąć 570-600°C. Co więcej, kiedy poliester topi się przy 252-292°C, a nylon poddaje się przy nawet 160-260°C, wełna nigdy się nie topi i nie ma ryzyka przylgnięcia do skóry jak przy większości materiałów syntetycznych.

Odporna na promienie UV 

W porównaniu z innym materiałami, Merino zapewniają dobrą ochronę przed promieniami UV. Włókna wełny merynosów, jako włókna naturalne, ewoluowały na przestrzeni milionów lat, aby zapewnić owcom dobrą ochronę przed słońcem. 

A zatem...1, 2, 3...Merino nosisz Ty!