Modal - najbardziej miękkie włókno na świecie w kolekcji wiosna 2018

Już za chwilę światło dzienne ujrzy nasza najnowsza kolekcja. Zdradziliśmy w zeszłym tygodniu, że jednym z materiałów, który będzie w niej dominował jest lyocell (tencel). I w przededniu jej premiery jeszcze bardziej uchylimy rąbka tajemnicy na temat tego, co przygotowaliśmy dla Was na wiosnę 2018. Posłuchajcie!

Przy tworzeniu nowych kolekcji skupiamy się na tworzeniu oryginalnych formy i niebanalnych projektów, które byłyby zarazem oryginalne, ale i wygodne. Ale prawdziwą kropką nad „i” oraz kwintesencją całej pracy przy powstawaniu nowych projektów jest to, z czego je uszyjemy. Dlatego jesteśmy niezwykle skrupulatni w wybieraniu materiałów, zawsze mając na uwadze ich jakość, materiału oraz tego, by były przyjazny środowisku a uszyte z nich projekty wygodne. Dlatego w najnowszej kolekcji obok wspomnianego już lyocellu, pojawią się także ubrania, które uszyliśmy z modalu.


Jednym z naszych pierwszych produktów wykonanych z lyocellu były spodnie Africa in Your Pocket.

Modal w pewnym sensie można by uznać za starszego kuzyna lyocellu. Jego historia korzeniami sięga do lat 50., do Japonii. To tam po raz pierwszy powstały pierwsze metry modalu. Podobnie jak lyocell wytwarzany jest z pulpy drzewnej, a konkretnie z drzewa buku.

To sprawia, że oba materiały zaliczyć można do kategorii pośredniej między włóknami naturalnymi, a tymi wytwarzanymi przez człowieka, choć jeśli chodzi o ich właściwości i przyjazność środowisku, zdecydowanie bliższe są włóknom maturalnym. Modal, podobnie jak lyocell nazywany jest „włóknem celulozowym”, bo jego źródłem jest celuloza, która poddana zostaje obróbce.  


W kolekcji wiosna/lato 2017 uznaniem cieszyły się wykonane z lyocellu narzutki Like a Wind. A co podbije Wasze serca w tym roku?

Modal zwrócił naszą uwagę nie tylko swoim pochodzeniem, ale i właściwościami. Wyróżnia się wyjątkową odpornością, także w stanie mokrym. Można go prać w pralce i suszyć mechanicznie bez obawy jego uszkodzenia, zniekształcenia czy zmiany koloru. Jest o ponad 50% bardziej higroskopijny, czyli bardziej podatny na wchłanianie wilgoci, niż bawełna. Jego kolor zawsze pozostaje intensywny i nie szarzeje. Nie traci swych właściwości nawet po kilku praniach.

Wytrzymałości i kolory – to atuty tego materiału. Przede wszystkim jednak modal cechuje miękkość. Mówi się czasem o jego włóknach, że są „najbardziej miękkimi włóknami na świece”. Czy to nie sprawia, że od razu chce się otulić w ubrania z niego uszyte?

Więcej o lyocellu przeczytasz tutaj.

Nie gniecie się, jest wygodny i oddycha. Oto cały lyocell!