Nasza relacja i garść inspiracji z OEES

Już po raz drugi zostaliśmy zaproszeni do udziału w OEES. Były to dla nas 2 dni mocnych inspiracji, spotkań ludzi biznesu, nauki i “trzeciego sektora”, którzy wierzą w te same wartości, które my wyznajemy i którzy budują wokół nich swoje firmy, projekty, badania naukowe czy miasta i  samorządy.

Poniżej przedstawiamy naszą fotorelację oraz garść cytatów z wykładów, które najbardziej utkwiły nam w pamięci:

Mocne i proste o Fair Trade:

Fair Trade powstał dlatego, że klasyczny łańcuch dostaw po prostu się nie sprawdza(!) bo krzywdzi wielu ludzi

o prywatności w świecie wirtualnym:

"Musisz mieć świadomość tego, że wychodząc z sypialni trzeba się ubrać"

sesja Firma-Idea Zarządzanie aktywami niematerialnymi

O recyklingu, o tym dlaczego należy robić (i kupować) produkty z recyklingu:

"Biznes już dziś wie, że niedługo surowców nam zabraknie, Ikea wie nawet dokładnie w którym roku i ile nam tych surowców zabraknie i ile pieniędzy w związku z tym NIE zarobimy"

Katarzyna Dulko-Gaszyna IKEA

Pani Katarzyna podkreśla jednak że:

'większość ludzi myśli że produkty z recyclingu są gorszej jakości i z tego tytułu powinny być tańsze.... a jest zupełnie odwrotnie’

oraz

‘ ...uważam, że nie jest sztuką robić produkty z recyclingu których nikt nie kupi’

...idąc za tym wnioskiem IKEA zdecydowała się nie robić serii recyklingowych produktów tylko dodawać do znanych już i produkowanych produktów materiały recyklingowe tak, że kupując dziś topowe produkty tej marki nawet nie wiemy że wspieramy recykling. Stopniowo w każdym produkcie IKEA zwiększany jest udział materiału z odzysku, a firma robi to nie dla mody czy ekologii, ale ze względów biznesowych - bo wie że dla niej, dla klientów i dla najbliższego otoczenia będzie się to zwyczajnie opłacało!


Świetną, inspirującą prezentację miał też Janez Potocnik - badacz i członek komisji badawczych EU związanych z rozwojem gospodarczym i srodowiskiem:

"Financial Capital - overvalued
Human Capital - undervalued
Natural Capital - Not Valued"

Janez Potocnik

za zużycie materiałów aktualnie mocniej odpowiada zwiększenie konsumpcji niż zwiększanie populacji na świecie

Dokładnie o tym jest m.in. film ‘True Cost’, którego pokaz być może niedługo będziemy mieli okazję zorganizować w KOKOworld w Krakowie.

Potocnik kończy swoje wystąpienie cytując Einsteina:

"... bo polityka jest bardziej skomplikowana niż fizyka"

A my wychodzimy z niego z wyraźnym przeświadczeniem, że mimo bardzo złej sytuacji, mamy niesamowitą okazję być na samym początku fali zmian które po prostu muszą się wydarzyć i dzieją się teraz dzięki takim przedsiębiorstwom jak nasze i konsumentom, którzy coraz świadomiej decydują o tym jaką filozofię biznesu wspierają swoimi decyzjami zakupowymi. Po takim wystąpieniu mamy realne poczucie że jesteśmy w stanie zmieniać świat na lepsze za pomocą mody, zakupów i tego w jaki sposób prowadzimy nasz biznes.

Konferencja była też okazją do spotkań i nawiązywania nowych kontaktów, być może już niedługo powstaną z nich nowe wspólne akcje i projekty. Bądźcie czujni i do zobaczenia za rok na OEES!

Marta Karwacka, blog "How to wear fair"


Na koniec jeszcze jeden, ważny cytat, motto tegorocznej konferencji powtarzane na wielu wystąpieniach:

"potrzebujemy ludzi którzy będą nośnikami tych zmian..."