Tworzymy modę, która szanuje ludzi i środowisko

Kochamy oryginalne wzory, kolory i projekty inspirowane kulturami świata. Naszą misją jest tworzenie kolekcji, które pomysłem i wykonaniem wychodzą daleko poza przeciętność. Nie chcemy jednak przyczyniać się do szkód, jakie przemysł odzieżowy wyrządza ludziom i środowisku. Dlatego sprzeciwiamy się idei fast fashion i tworzymy modę na własnych zasadach. Czy to łatwe? Nie. Czy możliwe? Tak! Stawiamy więc znak równości między modą a odpowiedzialnością. Bo bycie fair to nasza decyzja, nie chwilowy trend. 


Agata Kurek w pracowni KOKOworld
Dostawca batików Kis Herry i jego współpracownicyWszystko zaczęło się... w Timbuktu

10 lat temu Agata spakowała plecak i wyruszyła w podróż do Mali w Afryce Zachodniej. „Ta część świata zawsze inspirowała mnie swoim wzornictwem, a także muzyką” – mówi założycielka KOKOworld. To właśnie tam, w Mopti nad rzeką Niger, we współpracy z lokalnymi krawcami uszyła pierwsze torby z batików oraz kilka par spodni, a w plecaku przywiozła nie tylko metry materiału, ale i pomysł na biznes. Idea, która kiełkowała w niej od dawna: by tworzyć modę i rękodzieło w oparciu o zasady Sprawiedliwego Handlu, urzeczywistniła się. Po powrocie Agata wynajęła lokal przy Starowiślnej w Krakowie i tak rozpoczął się projekt KOKOworld, który trwa do dziś.


Dziś, z każdą tworzoną kolekcją, wciąż wyruszamy w podróż w poszukiwaniu inspiracji pochodzących z różnych kultur. Nasze korzenie są naszą siłą, jednak nie przestajemy sięgać po nowe rozwiązania. Odważnie patrzymy w przyszłość. Jesteśmy marką modową, która jako pierwsza w Polsce zaczęła tworzyć odpowiedzialną modę i mówić o niej głośno. W 2018 roku Agata odebrała statuetkę Lidera Odpowiedzialnej Mody w Polsce przyznaną KOKOworld w VIII edycji konkursu Polish Businesswomen Awards. “A to dopiero początek” - podkreśla Agata, bo plany ma jak zawsze ambitne.

Rękodzieło mieszkańców Cabo Verde
Nagroda Lidera Odpowiedzialnej Mody w PolsceOdwróć metkę! To nic innego, jak sposób myślenia

Nie boimy się odpowiedzialności. Wiemy, że branża odzieżowa potrafi wyrządzić wiele zła. Robimy, co możemy, by nasze projekty powstawały z poszanowaniem ludzi i środowiska. Nie jesteśmy idealni – ale dążymy do tego, by nasze kolekcje były jak najbardziej zrównoważone. Nie chcemy za to medali. Rozumiemy, że dziś odpowiedzialna produkcja nie jest jedną z możliwości: jest absolutną koniecznością. Nie jesteśmy w tym sami – od Ciebie zależy, czy wybierzesz modę, która jest fair. Czy odwrócisz metkę i sprawdzisz, z czego i gdzie zostało uszyte Twoje ubranie.


Odpowiedzialne materiały

Wiemy, że odpowiedzialne materiały to przyszłość branży mody. Dlatego kolekcje KOKO tworzymy z trwałych i zrównoważonych tkanin i dzianin. Szyjemy z: TENCELU ™, wiskozy Ecovero ™, bawełny Fairtrade, organicznej bawełny, recyklingowanego PET, przędzy z recyklingowanego jeansu. Wciąż szukamy nowych rozwiązań i zwiększamy udział odpowiedzialnych materiałów w kolejnych kolekcjach. Dziś to aż 70%! Produkujemy z tkanin i dzianin, które – jak nasze wybory, są na lata. Szyjemy fasony, które – jak wartości, którymi się kierujemy, nie wychodzą z mody.


Koszulka z bawełny Fairtrade | @veganbanda
Kobieta zbierająca bawełnę | Źródło: Fairtrade.org.uk


Uczciwe warunki pracy

Warunki, w jakich powstają nasze kolekcje, mają dla nas ogromne znaczenie. Dbamy, by szycie ubrań i produkcja materiałów odbywały się z poszanowaniem środowiska i praw człowieka. Nie twierdzimy, że na temat odpowiedzialnej mody wiemy absolutnie wszystko. Bez ustanku jednak pogłębiamy swoją wiedzę i nie boimy się pytać tych, którzy wiedzą lepiej. W naszej walce o sprawiedliwą modę wspierają nas wieloletni partnerzy: fundacje, organizacje i zaufane firmy:
Wierzę w to, że odpowiedzialna moda może być ciekawa i autentyczna ” – Agata Kurek


Pierwsze kolekcje KOKOworld stworzyliśmy z batików, które Agata przywiozła ze swoich podróży do Afryki Zachodniej i Azji. Dziś sami projektujemy wzory inspirowane odległymi zakątkami świata. Poświęcamy na ten proces długie miesiące – od dokładnego badania poświęconego kulturze danego regionu po finalny projekt. Pracujemy z zespołem projektantów, których kreatywność zaskakuje nawet nas samych. Wybieramy oryginalne i nieoczywiste kroje, bo nie lubimy banału. Przy ich tworzeniu nie boimy się wyzwań, które wymagają od nas poświęceń. Jesteśmy ciekawi świata – zupełnie tak, jak nasze Klientki. Chcesz razem z nami postawić modę na głowie? Nie wahaj się i dołącz do pozytywnej modowej rebelii.


Tworzenie kolekcji
Wzór Botanic z kolekcji citiZEN WL2020