7 lat KOKOworld!

Szczęśliwa 7! Sami w to nie wierzymy, ale całkiem niedawno KOKOworld skończyło właśnie 7 lat! Takie okazje zawsze sprzyjają podsumowaniom i retrospekcjom i my pokusie spojrzenia wstecz ulegliśmy. Panie i Panowie, zapraszamy na podróż w przeszłość wraz z KOKOworld. 

Kilkaset projektów. Tysiące metrów materiałów. Kilkudziesięciu współpracowników. Tak w największym skrócie można byłoby podsumować 7 lata KOKOworld. Dziś trudno nam uwierzyć, że kiedyś, w kwietniu 2011 roku, KOKOworld to był niewielki sklep na Starowiślnej 19. Zaczynaliśmy jako zaledwie 2-osobowy zespół, dziś jest nas 14! Czas przyniósł nam nie tylko większą ekipę, wiele wspaniałych klientek, ale także wiele mniejszych i większych lekcji, sukcesów i porażek, dzięki którym zarówno KOKOworld jako marka, jak i my jako zespół, mogliśmy się rozwijać.

Podróż do Senegalu i Gambii

Spoglądając wstecz niewątpliwie jednym z ważniejszych momentów dla KOKOworld była podróż Agaty Kurek, założycielki marki, do Senegalu i Gambii w 2014 roku. To stamtąd przywiozła w plecaku kolorowe materiały African Wax, z których powstały pierwsze sukienki zaprojektowane i uszyte specjalnie dla KOKOworld. Jeden model, który nazwaliśmy Addis Abeba, szyty w małej krakowskiej pracowni przez długi czas był naszym znakiem rozpoznawczym! 

KOKObiuro

Przez długi czas krakowski sklep na Starowiślnej był naszym all-in-one: biurem, sklepem i magazynem. Wraz z rozwojem firmy w pewnym momencie jednak przytulny sklep nie był już w stanie sprostać naszym wymaganiom i dlatego we wrześniu 2015, na krakowskim Zabłociu, otworzyliśmy nasze pierwsze biuro! Sklep na Starowiślnej odetchną z ulgą, a my zaś odtąd mamy naszą prawdziwą „bazę główną”!

Batik z Indonezji

A jeśli chodzi o przenoszenie się w inne odległe miejsca... KOKOworld to także podróże, nie może i w naszej podróży w przeszłość zabraknąć właśnie podróży. Od zawsze podróżujemy w poszukiwaniu inspiracji, nowych materiałów i rękodzielników i od czasu powstania KOKOworld mieliśmy okazję odwiedzić takie miejsca jak Kolumbię, Maroko, Senegal, Brazylię czy Tajlandię. Wszystkie one były wyjątkowe i trudno byłoby wybrać tę najważniejszą. Zapewne jedną z tych, która zapadła nam w pamięć, była podróż do Indonezji na przełomie 2015 i 2016, skąd przywieźliśmy oryginalne, ręcznie robione batiki i kontakt do naszego lokalnego rękodzielnika Kis Harrego. Dzięki temu, mimo że w podróży powrotnej bez śładu zaginął nam jeden bagaż, mogliśmy, i po dziś dzień możemy, szyć dla Was ubrania z wstawkami z autentycznego indonezyjskiego batiku.

www.kokoworld.eu

Niewątpliwie jednym z przełomowych momentów dla KOKOworld było założenie naszej własnej strony internetowej - www.kokoworld.eu, która uruchomiona została we wrześniu 2016 roku. Dzięki temu nasze produkty dostępne są dla Was o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od Waszego położenia geograficznego. Na początku nasza strona była dostępna tylko w języku polskim, z czasem przygotowaliśmy także jej anglojęzyczną, jak i niemieckojęzyczną wersję. 

Kręcimy!

KOKOworld, to spełnienienie wielu marzeń! Jednym z tych wyjątkowych na pewno było nakręcenie naszego pierwszego filmu! Marzenie ziściło się na przełomie roku 2016 i 2017, kiedy to wraz z lokalną ekipą filmowców na Cabo Verde nakręciliśmy "Biżuteria z rybich łusek", film-portret naszej rękodzielniczki Ronise, która wyczarowuje dla nas biżuterię z rybich łusek. I możemy powiedzieć, że spełniliśmy przy okazji nie tylko to marzenie – nazs film był bowiem po raz pierwszy pokazany publicznie na samej AfryKamerze. A że apetyt rośnie w miarę jedzenia, dziś mamy  już w dorobku kilka filmów, zobaczcie sami!

Nowy sklep

Początek rok 2017 zapamiętaliśmy przede wszystkim jako remont naszego krakowskiego sklepu. Było to dla nas szczególnie ważne, bo nie chodziło jedynie o odświeżenie ścian farbą, nawet nie o powiększenie przestrzeni. Chodziło o to, abyśmy mogliśmy zaprosić Was do sklepu, który jednocześnie jest miejscem spotkań, zakątkiem, w którym można nie tylko poprzymierzać ubrania, ale napić się kawy i przenieść się w inne zakątki świata. Od czasu otwarcia gościliśmy już wiele projekcji filmowych, warsztatów i prelekcji  i mamy nadzieję, że czujecie się w tym „nowym” KOKOworld tak dobrze jak my! 

KOKOworld na targach!

Udało nam spełnić nie tylko marzenie o filmach i stworzeniu wyjątkowej przestrzeni w naszym sklepie, ale i zagranicznych rynkach! Dlatego tak istotny był dla nas udział w naszych pierwszych zagranicznych targach, które miały miejsce w lipcu 2017 roku. Były to największe targi poświęcone etycznej modzie w Europie - Ethical Fashion Show w ramach Berlin Fashion Week!  Wyjazd na targi zaowocował wieloma ciekawymi spotkaniami i rozmowami, licznymi nowymi znajomościami, jak i mnóstwem nowych inspiracji! A także umocnił naszą pozycję na rynku niemieckim. Wunderbar!

Jeans for a better world

W ciągu tych ostatnich 7 lat zorganizowaliśmy lub angażowaliśmy się także wiele mniejszych lub większych akcji społecznych, z czego tą, z których jesteśmy wyjątkowo dumni, jest Jeans for a better world. W ramach tej akcji chcieliśmy połączyć dwa aspekty, które są nam szczególnie bliskie - czyli recykling i ochronę środowiska z dobroczynnym celem. Dlatego poprosiliśmy Was o stare, używane jeansy. W ciągu 6 miesięcy ponad 300 par jeansów oddaliśmy w ręce 4 kreatywnych rękodzielników. Oni zaś wyczarowali z nich nowe przedmioty, od nerek po bomberki, które wystawiliśmy na aukcję, dzięki czemu mogliśmy ufundować stypendia 15 podopiecznym Fundacji Windows of Life w Ugandzie.

Zwykłe-Niezwykłe

Przez aż 2 lata towarzyszyła nam także wyjątkowa akcja Zwykłe-Niezwykłe, w ramach której od 2016 portretowaliśmy super kobiety. Pomysł akcji powstał na fali wszechobecnych celebrytek, które nierzadko nagle stawały się ekspertkami i trendseterkami. Wtedy pomyśleliśmy: przecież wokół nas jest mnóstwo naprawdę cudownych kobiet! I dlatego trochę na przekór temu celebryckiemu trendowi postanowiliśmy poszukać te „zwykłe”, ale niezwykłe kobiety. I zrobić z nimi sesję – bez sztabu stylistek i makijażystek. Stąd też wzięła się nazwa projektu – Zwykłe-Niezwykłe. Bo wszystkie bohaterki akcji takie właśnie są - mają swoje pasje i realizują je po pracy, albo też i mają pracę-pasję. Wśród 21 wyjątkowych kobiet, z jakimi mieliśmy się okazję spotkać są między innymi tancerki, joginki, rękodzielniczki. Te 2 lata cudownych spotkań to dla nas, a także mamy nadzieję, że i dla Was, mega dawka inspiracji i pozytywnej energii, po którą zapraszamy nie tylko na bloga, gdzie można przeczytać wszystkie wywiady, ale także i do... naszego sklepu!


Od plastikowej butelki po bomberkę

Kończąc naszą podróż w przeszłość i spoglądając w przyszłość z małym przystankiem w teraźniejszości, to właśnie rok 2018 przyniósł nam wiele nowości. Zawsze stawialiśmy na materiały przyjazne środowisku i recykling i z dumą na początku tego roku oddaliśmy w Wasze ręce wyjątkową bomberkę Broken Flowers wykonaną z przetworzonego na poliesterowe włókna plastiku. Co istotne, do ich powstania zużywa się około 80% mniej energii i 90% mniej wody niż do wytworzenia poliestru bezpośrednio z oleju. Ponadto przyozdobiliśmy ją wyjątkowymi printami wykonanymi przez Dawida Polonego. I możemy Wam już teraz obiecać, że w przyszłych kolekcjach będzie jeszcze więcej projektów wykonanych z materiałów z przetworzonych na włókna butelek plastikowych oraz że nie przestaniemy się rozwijać, poszukiwać, kreować i wymyślać, abyście zawsze mogli u nas znaleźć wyjątkowe ubrania i akcesoria, tworzone z pasją i troską o Was i o środowisko. I tego życzymy i sobie, i Wam na następne 7 lat!